Uprawa truskawek w doniczkach. Słodkie truskawki na balkonie lub tarasie

Uprawa truskawek w doniczkach. Słodkie truskawki na balkonie lub tarasie
Uprawa truskawek w doniczkach. Słodkie truskawki na balkonie lub tarasie

Słodkie truskawki na balkonie lub tarasie? Brzmi trochę jak marzenie, prawda? A co, jeśli powiem ci, że to marzenie jest w zasięgu twojej ręki, bez względu na to, czy dysponujesz ogromnym ogrodem, czy jedynie niewielkim balkonem w centrum miasta?

Truskawki na balkonie, rosnące w doniczkach to rozwiązanie, które umożliwia zrealizowanie niewielkiego, ale jakże pysznego celu. To nie tylko efektywny sposób na uprawę wdzięcznych i słodkich owoców, ale także wyjątkowy element ozdobny, który doda uroku każdemu balkonowi, tarasowi czy niewielkiemu ogródkowi. Z mojego artykułu dowiesz się, jak łatwo zacząć uprawę truskawek w doniczkach. Od wyboru odpowiedniej doniczki i odmiany truskawek, przez zasady sadzenia i pielęgnacji, aż po ostateczne zbiory – dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć własne, małe “pole truskawek”.

A czy jest coś lepszego niż radość zajadania się świeżymi, naturalnymi i słodkimi truskawkami, które urosły w doniczce na balkonie lub tarasie? Wyruszmy razem w tę słodką podróż!

Wybór doniczki i podłoża do truskawek na balkon


Wybór odpowiedniej doniczki dla truskawek, które mają rosnąć na balkonie jest kluczowy dla ich prawidłowego rozwoju. Doniczka musi być na tyle duża, aby pomieścić system korzeniowy truskawek i umożliwić ich nieskrępowany rozrost. Najlepsze są doniczki o średnicy co najmniej 30 cm i głębokości około 20 cm do nawet dwudziestu kilku centymetrów. Co nie oznacza, że doniczka musi być okrągła. Bowiem, truskawki dobrze rosną także w długich donicach balkonowych lub specjalnych pojemnikach do uprawy truskawek, które mają wiele otworów na boki, umożliwiających roślinom rozwijanie się poza przestrzeń doniczki. Ważniejsze, od kształtu doniczki, jest to, aby doniczki posiadały odpowiednie otwory drenażowe, aby zapobiegać gromadzeniu się wody, przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej wilgotności.

Będąc przy doniczkach do truskawek, nie sposób nie wspomnieć o podłożu w jakim będą rosły. Podłoże dla truskawek powinno być żyzne, przepuszczalne i dobrze zdrenowane, aby uniknąć przelania i gnicia korzeni! Mieszanka ogrodnicza do roślin owocowych lub specjalna dla truskawek jest idealna. Można ją uzupełnić o kompost lub obornik dla poprawy żyzności. Warto też dodać trochę grubszego piasku lub perlitu, aby poprawić drenaż całej struktury ziemi. Warto zauważyć, że truskawki preferują odczyn gleby lekko kwasowy (pH 6-6,5), dlatego może być konieczne dodanie trochę torfu lub po prostu siarki organicznej, aby dostosować pH podłoża. Przy, czym należy pamiętać również o regularnym nawożeniu, które jest też ważne, aby zapewnić roślinom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

Jaki nawóz będzie najlepszy do truskawek? Przy kilku krzakach truskawek doskonale sprawdzi się uniwersalny nawóz Florowit. W przypadku większej ilości lepiej sprawdzi się specjalistyczny nawóz Biopon do truskawek.

Jakie odmiany truskawek są dobre na balkon?


Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Oczywiście, truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców, które możemy uprawiać na balkonie, ale nie każda odmiana będzie dobra do uprawy w doniczkach. Szczególnie polecane odmiany na uprawę w donicach to przede wszystkim truskawki zwisające. Owoce takich odmian są nieco mniejsze od “tradycyjnych truskawek”, jednak bardzo smaczne i dobrze znoszące różne warunki panujące na balkonie.

Jeśli zależy nam na klasycznych truskawkach, owocujących na przełomie czerwca i lipca, odpornych na niskie temperatury, to najlepiej sprawdzą się dobrze znane odmiany jak Honeoye, Kent czy Polka — obficie plonujące w duże, soczyste owoce, które zadowolą każdego miłośnika truskawek. Warto również zwrócić uwagę na odmiany powtarzające owocowanie, czyli tak zwane całoroczne truskawki. Odmiany, które warto wypróbować to Selva, Evita lub Tresca, co najważniejsze owocują bez przerwy od czerwca do późnej jesieni. Minusem odmian całorocznych jest ich niska tolerancja na niskie temperatury, co może prowadzić do przemarzania w ziemie.

W zasadzie to, wszystkie odmiany sprawdzą się w uprawach doniczkowych na balkonie. Najważniejsze jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki — umiarkowane nasłonecznienie, regularne podlewanie i właściwe odżywianie. Dzięki temu, nawet na małym balkonie, można cieszyć się świeżymi, smacznymi truskawkami przez znaczną część lata.

Kiedy sadzić truskawki na balkonie?

Posadzenie truskawek w doniczkach na balkonie to doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni. Idealny czas na sadzenie truskawek na balkonie to wczesna wiosna, bliżej marca lub kwietnia. W tym okresie temperatury powinny być wystarczająco ciepłe, aby stymulować wzrost roślin, ale nie na tyle gorące, aby je przesuszyć. Jeśli natomiast wybraliśmy truskawki z nasion, dobrze jest je posiać w domu kilka tygodni wcześniej, aby dać im przewagę przed sezonem wzrostu.

Samo posadzenie truskawek to nie wszystko, należy zrobić to w prawidłowy sposób, ponieważ sadzonki nie mogą być posadzone ani za głęboko, ani za płytko. Korzenie powinny znaleźć się w podłożu, a część zielona nad podłożem — i jest to oczywiste z pewnych względów. Jednak niewiele osób, szczególnie początkujących, zdaje sobie z tego sprawę, że sadzonki truskawek posiadają odpowiednie zgrubienie, które jest “łącznikiem” korzeni z zieloną częścią. Sadząc truskawki, należy zwrócić uwagę, aby to zgrubienie było wyznacznikiem maksymalnej głębokości sadzenia rośliny.

Jak prawidłowo posadzić truskawki?
Jak prawidłowo posadzić truskawki?

Jeśli zasadzimy truskawki za głęboko, sadzonki najprawdopodobniej zgniją, a jeśli za płytko uschną.

Jak pielęgnować truskawki na balkonie?

Gdy już wybierzemy doniczki i odmiany truskawek, oraz zasadzimy sadzonki warto zająć się ich odpowiednią pielęgnacją, aby uzyskać jak najlepsze plony. Rośliny takie jak truskawki lubią słońce, należy zapewnić im co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane – gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Truskawki rosną również najlepiej w dobrze przepuszczalnej glebie, więc dobrym pomysłem jest dodanie do doniczki trochę perlitu lub gruboziarnistego piasku.

Truskawki na balkonie wymagają dużo słońca, dlatego warto zwrócić uwagę na podlewanie, które powinno być regularne, ale umiarkowane — gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Szczególną uwagę, należy zwrócić na nietypowe oznaki wszelkich chorób lub szkodników, takich jak szara pleśń czy mszyce. Jeśli je zauważymy warto szybko działać i podjąć odpowiednie działanie, żeby uratować plony, a niekiedy nawet same rośliny!

Zimowanie truskawek w doniczkach na balkonie

Zimowanie truskawek w doniczkach na balkonie wymaga pewnej staranności, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do przetrwania mroźnych miesięcy. Przede wszystkim, truskawki są roślinami, które naturalnie przygotowują się do zimy, spowalniając swój wzrost i wchodząc w stan spoczynku. Kluczem jest jednak ochrona korzeni tych roślin, które są szczególnie narażone na przemarzania. Przed nadejściem pierwszych mrozów dobrze jest obłożyć doniczki warstwą izolacyjną — może to być nawet folia bąbelkowa, styropian, słoma, czy specjalna mata termoizolacyjna.

Po zapewnieniu ochrony doniczki, rośliny powinny zostać przesunięte do najmniej narażonej na wiatr i mroźne temperatury części balkonu — preferowane jest miejsce blisko ściany budynku. Woda jest kolejnym czynnikiem, który może zaszkodzić truskawkom zimą — nadmierna wilgotność może prowadzić do gnicia korzeni, dlatego ważne jest, aby ograniczyć podlewanie do minimum. Należy jednak pamiętać, że truskawki nie powinny całkowicie wyschnąć i wskazane jest podlewanie raz na dwa tygodnie, kiedy temperatur jest w okolicach 0 ℃. Warto pamiętać, że optymalne warunki zimowania to sucho i chłodno, ale nie mroźnie. Kontrola stanu roślin i warunków w trakcie zimy jest kluczowa dla ich przeżycia i ponownego zaowocowania z początkiem lata.

Moje zbiory truskawek uprawianych w doniczkach na balkonie

Truskawki na balkonie rosną u mnie już od kilku lat. W tym roku przygotowałem nową nasadę, ale zbiory były bardzo udane i łącznie z 10 krzaków otrzymałem prawie 2 kg owoców. Jaką odmianę wybrałem? Jestem od lat wierny odmianie truskawek Honeoye, ze względy na łatwość ich uprawy i odporność na choroby czy warunki panujące na balkonie. Mój balkon jest południowy, więc rano jest dość chłodno, a w po południu bardzo upalnie, więc musiałem wybrać odmianę truskawek, która dzielnie zniesie te warunki.

Jeśli chcesz przygotować pyszne muffinki z truskawkami, to zostawiam link do przepisu 😉

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

0 / 5 4.92

Your page rank:

Posted by
Mateusz

Ogrodnictwem interesowałem się od zawsze. Pasje do pielęgnacji i uprawy roślin zaszczepił we mnie mój Tata, który ogrodnictwem zajmuję się zawodowo od blisko 30 lat. Co prawda, moja kariera zawodowa potoczyła się w zupełnie innym kierunku, jednak solidne fundamenty wyniesione z domu rodzinnego dały mi początek niesamowitej pasji jaką jest uprawa roślin.

Komentarze

Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napisz komentarz!x