Obrywanie liści pomidorów. Jaki i kiedy powinno się to robić?

Reklamy Ads By Google

Obrywanie liści pomidorów często budzi pytania, szczególnie wśród początkujących miłośników ogrodnictwa. To jednak jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, który może mieć istotny wpływ na zdrowie roślin i obfitość plonów.

Obrywanie liści pomidorów, usuwanie “wilków” czy ogławianie wierzchołków to zabiegi, które wymagają dużej ostrożności. Oczywiście te wszystkie zabiegi pielęgnacyjne nie są konieczne dla każdej rośliny. Jednak warto mieć na uwadze, że niewłaściwe przeprowadzenie pielęgnacji może przynieść więcej szkód niż korzyści. Z mojego artykułu dowiesz się jak prawidłowo obrywać liście, usunąć dzikie pędy oraz ogłowić wierzchołki pomidorów, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia rośliny, a jednocześnie zmaksymalizować korzyści z tego procesu. Jednak zanim przejdziemy dalej, warto zauważyć, że każda z przedstawionej pielęgnacji nieco różni się od siebie i wymaga innego podejścia. Zatem warto przeczytać artykuł do końca, aby obrywanie liści pomidorów nie skończyło się obumarciem rośliny.

Kiedy należy usuwać liście pomidorów?

W profesjonalnych uprawach obrywanie liści pomidorów jest techniką służącą do zmniejszenia ryzyka chorób i przyspieszenia dojrzewania owoców na krzaku. Ten zabieg stosuję się również w domowej uprawie, ponieważ poprawia dotarcie słońca do owoców, co przekłada się na ich lepsze dojrzewanie, co w rezultacie zapewnia lepszy smak i aromat pomidorów. Ponadto, rośliny z przerzedzonymi liśćmi mają lepszą cyrkulację powietrza, co sprzyja szybszemu wysychaniu liści po podlewaniu lub deszczu i tym samym zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych.

Reklamy Ads By Google

Zdjęcie przedstawia obrywanie liści pomidorów
Zdjęcie przedstawia obrywanie liści pomidorów

Warto mieć na uwadze, że zbyt intensywne usuwanie liści nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do przyspieszonego dojrzewania owoców kosztem ich wielkości. A co więcej, możne nawet zapobiec dalszemu wytwarzaniu nowych owoców, kończąc przedwcześnie wegetację. Z tego powodu, liście usuwa się zazwyczaj tylko wtedy, gdy na krzaku jest już większa ilość pomidorów i jednocześnie są też odpowiedniej wielkości.

Należy mieć na uwadze, że przy obrywaniu liści pomidorów zazwyczaj usuwa się od 1 do 3 liści naraz, zaczynając od liści “podejrzanych”, czyli żółknących, z plamami lub innymi objawami chorób. Taki zabieg ma na celu zapobiec rozprzestrzenianiu infekcji na pozostałą część rośliny i zdrowe liście. Warto również usuwać liście najniżej położone i stykające się z ziemią, które są najczęściej zraszane podczas podlewania i łatwo zarażane chorobami pochodzącymi z podłoża. Prawidłowe obrywanie liści pomidorów ma na celu “odmłodzenie” rośliny i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Proces usuwania liści możemy rozpocząć, gdy krzaki pomidorów są już dobrze wyrośnięte. Stopniowo usuwamy liście pod najniższym gronem, pozostawiając 1-2 liście przed gronami z owocami pomidorów. Obrywanie liści pomidorów należy wykonywać zawsze w pogodny, słoneczny i ciepły dzień, nigdy w deszczowy lub kiedy rośliny są mokre, ponieważ wilgoć sprzyja wnikaniu chorób grzybowych do ran powstałych po obrywaniu liści. Co najważniejsze, liście można obrywać ręcznie lub obcinać sekatorem. Przy czym warto pamiętać, aby mieć czyste ręce oraz co jakiś czas dezynfekować narzędzie, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia chorób z rośliny na roślinę.

Reklamy Ads By Google

Kiedy usuwać pędy boczne, tak zwane “wilki”?

Usuwanie pędów bocznych, popularnie nazywanych “wilkami”, jest konieczne dla zapewnienia odpowiedniego rozwoju i plonowania rośliny pomidora, zwłaszcza gdy uprawiamy odmiany silnie krzewiące się i szybko rosnące.

Pędy dziki, tak zwane “wilki” wyrastają pomiędzy rozgałęzieniem liści, a łodygą, tworząc dodatkowe wierzchołki wzrostu, które mogą obciążać roślinę kosztem rozwoju owoców. Zabieg ten przeprowadza się, gdy dzikie pędy osiągają długość kilku centymetrów, wyłamując je u nasady, tuż przy głównym pędzie.  Usuwanie “wilków” praktykuje się to od wiosny, by uniknąć nadmiernego krzewienia się rośliny.

Podczas usuwania dzikich pędów należy zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo jest uszkodzić główny pęd rośliny.

Reklamy Ads By Google

Zdjęcie przedstawia usuwanie pędów bocznych, czyli tak zwanych "wilków"
Zdjęcie przedstawia usuwanie pędów bocznych, czyli tak zwanych “wilków”

Podczas usuwania “wilków”, należy wziąć również pod uwagę ilość pędów, które pozostawiamy. Ponieważ będzie miało to wpływa na wielkość i odżywienie reszty rośliny w tym jej owoców. Zazwyczaj krzaki pomidora prowadzi się na 1, 2 lub 3 pędy, a im ich więcej, tym owoce będą mniejsze i słabiej odżywione. Co więcej, większa ilość pędów sprawia, że roślina staje się wtedy bardziej krzaczasta, wymaga silnego podwiązania i zapewne dużo miejsca wokół.

Wybierając pędy warto zostawić te, które będą się dalej rozwijać. Wszystkie pozostałe powinniśmy usuwać na bieżąco, zarówno te na pędzie głównym, jak i te na bocznych pędach, które zdecydowaliśmy się zostawić. Regularne usuwanie dzikich pędów przez cały sezon wegetacji pomidorów nie tylko poprawia przewietrzanie krzewów, ograniczając tym samym rozwój chorób wilgociolubnych, ale również pozwala światłu dotrzeć do owoców, co korzystnie wpływa na ich rozwój.

Kiedy i po co ogławiać pomidory?

Ogławianie pomidorów jest techniką uprawy, którą wykonuje się zazwyczaj na około 7 tygodni przed planowanym zakończeniem sezonu uprawy. W praktyce, dla pomidorów uprawianych w ogrodzie, w gruncie lub na balkonie, oznacza to, że proces ten powinien mieć miejsce maksymalnie do końca sierpnia. Nie mniej jednak dla pomidorów uprawianych w szklarniach czy tunelach, termin ten może być nieco późniejszy, ze względu na wydłużony okres wegetacji pod osłonami. Celem ogławiania jest skierowanie energii rośliny na dojrzewanie owoców, a nie na dalszy wzrost. Zabieg ten umożliwia dojrzewanie większej liczby pomidorów na krzaku przed nadejściem jesiennej chłodnej pogody.

Reklamy Ads By Google

Zdjęcie przedstawia ogławianie pomidorów
Zdjęcie przedstawia ogławianie pomidorów

Czy konieczne jest obrywanie liści pomidorów i pędów?

Wszystkie zabiegi, takie jak usuwanie liści i wilków oraz ogławianie pomidorów, nie są konieczne dla wszystkich odmian pomidorów, zwłaszcza dla tych samokończących i karłowych. Co więcej, w przypadku upraw dekoracyjnych, takich jak pomidory na balkonach i tarasach, zaleca się usuwanie tylko starych i chorych liści, aby zachować względną estetykę rośliny. Warto mieć na uwadze, że nadmierne usuwanie liści może zaburzać wzrost i plonowanie, prowadząc do problemów z gospodarką wodną i pękaniem pomidorów. Należy zwrócić uwagę, że jeśli decydujemy się na obrywanie liści, powinniśmy zawsze zostawić na krzaku co najmniej kilkanaście górnych liści, aby roślina nadal mogła przeprowadzać fotosyntezę.

Co robić z oberwanymi pędami pomidorów?

Oberwane pędy pomidorów mogą znaleźć ponowne zastosowanie. Dzikie pędy, czyli tak zwane “wilki” bardzo szybko się ukorzeniają i włożenie ich do wody spowoduję wyrośnięcie nowych sadzonek pomidorów. Natomiast oberwane liście pomidorów mogą ponownie znaleźć zastosowanie w ogrodzie. Wszystko pod warunkiem, że nie pochodzą z roślin dotkniętych chorobami czy szkodnikami, szczególnie chorobami grzybowymi takimi jak zaraza ziemniaczana. W przypadku jeśli liście były chore lub choroby są stałym problemem uprawy, wówczas najlepiej jest całkowicie usunąć oberwane liście i pędy z ogrodu. Zdrowe natomiast, można użyć do przygotowania gnojówki, która sprawdzi się jako nawóz dla pomidorów, oraz oprysku z liści pomidorów, służącego do zwalczania szkodników innych roślin uprawnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
0 / 5 4.96

Your page rank:

Reklamy Ads By Google

Reklamy Ads By Google

Mateusz
Mateusz

Ogrodnictwem interesowałem się od zawsze. Pasje do pielęgnacji i uprawy roślin zaszczepił we mnie mój Tata, który ogrodnictwem zajmuję się zawodowo od blisko 30 lat. Co prawda, moja kariera zawodowa potoczyła się w zupełnie innym kierunku, jednak solidne fundamenty wyniesione z domu rodzinnego dały mi początek niesamowitej pasji jaką jest uprawa roślin.

Artykuły: 27
Obserwuj wątek
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napisz komentarz!x